تبلیغات
انجمن علمی کامپیوتر - تورفتگی در كدنویسی - indentation


چکیده:
در زبان های برنامه نویسی كامپیوتر تورفتگی به منظور آرایش كد های نرم افزار(سورس كد) استفاده می شود . این آرایش جایگزین علامت گذاری های پرانتز و آكلاد و غیره در زبان های برنامه نویسی كلاسیك است و تنها به منظور خوانا تر شدن كدها و دستورات زبان برای دیگر توسعه دهندگان می باشد .
تورفتگی در كدنویسی - indentation

در واقع تورفتگی (كنگره گذاری )بیشتر در بین برنامه نویس ها استفاده می شود به عبارت دیگر كامپایلرها و مفسرها به ندرت برای مقدار دقیق فاصله ی بین دستورات اهمیت قائلند البته این در حالیست كه عده ای از زبان های برنامه نویسی مشخص بر همین اساس محدودیت فاصله ی بین دستورات و آفساید ها , ساختمان دستورات سورس كد را می آرایند كه بحث اصلی ما هم بر سر این زبان هاست .

از زبان هایی كه برای آنها تورفتگی از اهمیت خاصی برخوردار است می توان به python   occam  و Haskell اشاره كرد .

در واقع زبانی مانند  پایتون بر اساس تورفتگی از چپ (مقدار فاصله از حاشیه ی چپ ) دسته كد ها و میزان تقدم كدها را تشخیص می دهد .

مقدار دقیق تو رفتگی ها چه با استفاده از space   یا tab ‌ و مقدار فاصله های معین و مشهور در بین برنامه نویسان بحث هایی است كه نیاز به بررسی جزییات بیشتر دارد و ما بدان نمی پردازیم .

برای ملموس تر شدن بحث تورفتگی (كنگره گذاری )از مثالی در زبان برنامه نویسی پایتون برای تعریف یك تابع استفاده می كنیم .

این تابع مشخص كننده ی زوج یا فرد بودن یك عدد است به صورتی كه اگر عدد زوج باشد عبارت even را پرینت كرده و مقدار 1 را باز می گرداند و اگر عدد فرد باشد عبارت  oddرا پرینت كرده و مقدار 0 را برمی گرداند .

در اینجا ما از دستورات ساده ی def  برای تعریف تابع , if از و else برای گذاشتن شرط و print  و return  برای چاپ و بازگردانی استفاده می كنیم . آنچه كه در اینجا نظر ما را به خود جلب می كند ارزش طبقه ای دستورات است به طوری كه وقتی وارد تعریف تابع می شویم اولین چیزی كه بدان می رسیم شرط ifو else است و دستورات چاپ و بازگردانی در مرحله ی بعد و ارزش كمتر قرار دارند پس به صورت قرارداد if  و else كه از یك دسته اند با دو فاصله از سمت چپ و print  و return  كه از دسته ی دیگر و پایین تر دستورات اند با چهار فاصله از سمت چپ برای مفسر مشخص می شوند .

indentation
طبقه بندی: برنامه نویسی،
دنبالک ها: تازه های تکنولوژی،

تاریخ : سه شنبه 25 آذر 1393 | 10:44 ق.ظ | نویسنده : S.B.M | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • ووگیگ